Oświetlenie loftowe, czyli jak urządzić wnętrza w stylu industrialnym

Lata 60. i 70. w Stanach Zjednoczonych to czas przejmowania pofabrycznych loftów przez artystów i przekształcania ich na sale wystawowe, mieszkania i pracownie. W Polsce moda na industrial i oświetlenie loftowe przyszła trochę później, bo w latach 90. i od tego momentu prężnie się rozwija, aż po czasy współczesne.

Wystrój wnętrz w stylu loftowym

Pomieszczenia utrzymane są w stonowanych barwach – bieli, czerni i szarości, czyli prym wiodą fabryczne klimaty. Surowy nastrój pogłębiają ściany, wykonane z surowego betonu lub cegieł.
Typowe wnętrza w stylu industrialnym
 to także duże okna, minimalizm, a czasem wręcz ascetyzm w urządzaniu wnętrza – mało mebli i dekoru oraz tzw. open space – czyli wolna przestrzeń. Pomieszczenia powinny być urządzane swobodnie, ze szczyptą ekstrawagancji i dużą dozą wyobraźni.
Dominują proste, geometryczne bryły, czasem designerskie, mocno zindywidualizowane. Na finezję można sobie pozwolić jedynie w stosunku do mebli. Nie są to jednak sprzęty wykonane z wytwornych materiałów, ale składają się na nie m in. takie składniki jak szkło, metal czy tworzywa sztuczne. Drewno? Tak, ale zdecydowanie rzadziej, jeśli już, to postarzane, stylizowane na antyki itp. Wszystko zależy od tego, kto urządza mieszkanie – czy chce stworzyć klimat pełnego loftu, czy też połączyć go elementami innych stylów.

Oświetlenie w stylu industrial

Niezaprzeczalnie oświetlenie jest wyjątkowym elementem wystroju pomieszczeń loftowych. Efektowne żyrandole, oświetlenie w stylu indriustal/loftlampy wiszące o nieszablonowym designie, praktyczne kinkiety, czy osobliwe plafony – wszystkie mocno definiują przestrzeń, nadając jej niezwykłego uroku. Stworzone są zazwyczaj z takich elementów jak metal, kratka druciana czy szkło. Zaskakują formą – stożka, kuli, często wyglądając prowizorycznie, jak np. wyeksponowany kabel z żarówką. Odsłonięcie szkieletu lampy buduje niebanalny klimat wnętrza, jeszcze bardziej upodobnionego do fabrycznych pomieszczeń. Ascetyczna konstrukcja i surowy materiał to jednak nie wszystko. Klosze lamp loftowych mają najczęściej stonowany kolor – wybarwione są na czarno, szaro lub biało. Wszystkie te cechy, naszkicowane pobieżnie, aranżują wspomniany wyżej nastrój, nie tylko dzięki wyjątkowej bryle, ale też czarującym efektom po rozświetleniu. Światło sączące się subtelnie przez metalowe kratki, czy miękko rozpraszające się z metalowego klosza lampy wiszącej, modeluje przestrzeń bardzo oryginalnie. To jakie lampy znajdą się w danym wnętrzu, jest bardzo ważne, ponieważ jedne mogą łagodzić surowość loftowego klimatu, a drugie z kolei będą je mocno podkreślać.

Żyrandole i lampy loftowe

Wybór oświetlenia loftowego jest ogromny. W większości przypadków żyrandole loftowe znajdują swoje miejsce także we wnętrzach minimalistycznych, czy tych urządzonych w stylu vintage.Główne źródło światła, jeśli pomieszczenie jest spore, musi składać się z kilku żarówek.
Dużo takich lamp znajdziesz w kategorii lampy sufitowe,

a wśród nich unikalny Żyrandol DUSK 6xE27 761 Milagro Oświetlenie w stylu indriustalnym-zyrandol-dusk-6xe27-761-milagro
bardzo efektownie prezentujący się na suficie w pomieszczeniach industrialnych. Składa się z oryginalnego drucianego klosza i pięciopunktowej oprawy. Abażur wykonany z drobniutkiej siateczki rozsiewa osobliwe światło, podkreślając nim czarująco całe wnętrze. Czekoladowe odcień metalowego klosza przyciąga spojrzenia i na długo pozostawia pod dużym wrażeniem. Lampa zawieszona jest na łańcuchach z grubszymi oczkami, dzięki czemu wygląda masywniej i zyskuje wyjątkowy charakter. Reasumując- pełna klasyka plus szczypta ekstrawagancji daje finalnie zamierzony efekt loftowego klimatu. A może wysmakowane plafony?
Zamiast żyrandola można zamontować np. w jadalni, czy salonie plafon, ściśle przylegający do sufitu. Są to lampy, które nadają się raczej do wnętrza mniejszych z niższym sufitem. Ten typ oświetlenia dobrze sprawdzi się także w roli źródła światła dodatkowego, doświetlającego daną przestrzeń. Obecnie na rynku dostępnych jest wiele markowych plafonów, o ciekawej stylistyce i kolorze klosza, z niebanalnymi dodatkami. Niektóre kojarzą się z lampami okresu socrealizmu, ale to już całkiem inne lampy, mające swój charakter, o czarujących często kształtach. Plafony Idealnie wpiszą się w wystrój industrialny, dzięki swojej praktyczności i poprzez ciekawy design. Odpowiedni rodzaj oprawy jest kluczem do sukcesu. Nie chodzi tu tylko o materiał, ale też o jej budowę – każda z nich trochę inaczej może definiować aranżacyjnie przestrzeń. Plafoniery wybierane są szczególnie ze względu na możliwość ustawienia źródła światła w określoną stronę, skierowaniu go na dany przedmiot. Industrialne lampy tego typu mają zazwyczaj metalowe, proste klosze o brawach dostępnych dla stylu loftowego.
Niektóre mają kilku punktową oprawę, inne składa się z jednej żarówki. Te pojedyncze plafony prezentują się niezwykle efektownie. Prosta bryła, jedna żarówka, z kloszem wykonanym ze stali szczotkowanej lub miedzi, postarzane, czasami ozdobione drucianą kratką, to nieprzeciętne lampy punktowe, zaskakujące designem i praktycznością. Można je zamontować nad szafką w kuchni, czy w sypialni, w kąciku do czytania. Idealnie sprawdzą się także w korytarzu lub holu, odgrywając rolę doświetlaczy.
Niezależnie od tego, jakie lampy industrialne wybierze się do swojego domu, zawsze będą oryginalne i ponadczasowe. Umiejętne dobranie ich do wystroju – mebli, kolorystyki ścian i podłóg oraz dekoru, zaowocuje czarującym efektem. Będzie on widoczny zarówno przy zgaszonych lampach, jak i po ich rozświetleniu. Wtedy feeria świateł zachwyci każdego.

Add a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.