Jak dobrze dobrać i rozmieścić lampy ogrodowe

Pięknie oświetlony ogród prezentuje się niesamowicie po zmroku. Lampy ogrodowe to nie tylko dekoracja – ułatwiają nam komunikację po posesji po zmroku i skutecznie odstraszają intruzów. Za pomocą lamp możesz stworzyć efektowną iluminację, która sprawi, że po zmroku Twój dom będzie prezentować się bardzo stylowo. 

Zakup ładnych lamp ogrodowych to jedno, ale aby uzyskać zadowalający efekt musisz je również odpowiednio rozmieścić. Przygotowaliśmy dla Was poradnik, który pomoże Wam ustawić oświetlenie zewnętrzne domu tak, aby było w pełni funkcjonalne i wspaniale prezentowało się po zmroku. 

Zanim wybierzesz lampy ogrodowe musisz zdecydować o tym, jak będą zasilane. Lampy zasilane z sieci wymagają zaprojektowania instalacji elektrycznej. Przewody prowadzone są w ziemi, więc konieczne jest przekopanie ogrodu i zastosowanie odpowiedniej izolacji.

Alternatywą są stojące lampy solarne, należy jednak pamiętać, że nie dają one światła o takim natężeniu jak oświetlenie elektryczne. 

Oświetlenie ścieżek w ogrodzie

Oświetlenie posesji i ogrodu powinno ułatwiać nam przemieszczanie się – zatem zaczniemy od oświetlenia ścieżek. Światło powinno być skierowane w dół, aby oświetlało przestrzeń pod nogami. Najlepiej sprawdzą się słupki, latarnie lub lampy nawierzchniowe ustawione w równych odległościach od siebie. Szerokie alejki wyglądają najlepiej, kiedy oświetlimy obie jej zewnętrzne krawędzie. Lampy solarne sprawdzą się tutaj doskonale, pod warunkiem, że będą one stanowić dodatek do elektrycznego oświetlenia domu i bramy wjazdowej. Lampy przy ścieżce ustawiamy w takich odległościach, aby równomiernie oświetlić całą jej długość. 

Wygląd lampy dopasowujemy do stylu architektonicznego domu. Nowoczesne bryły budynków oświetlamy lampami o minimalistycznej formie. Dom w stylu rustykalnym otoczony romantycznym ogrodem pięknie oświetlą latarnie w stylu retro.

Jak rozmieścić oświetlenie tarasu?

Taras z widokiem na ogród to wyjątkowe miejsce – chcemy, aby było piękne i stanowiło przedłużenie salonu na letnie miesiące. Wygodnie urządzony taras to miejsce, w którym uwielbiamy odpoczywać latem. To również idealne miejsce na wieczorne biesiady. 

W przestrzeni wypoczynkowej tarasu powinno być jasno, ale światło nie powinno razić i przeszkadzać. Jakie lampy będą najlepsze do oświetlenia tarasu? Na fasadzie budynku powinny znaleźć się kinkiety – ich światło powinno być skierowane w stronę stołu. 

Nowoczesną bryłę budynku dopełnią designerskie kinkiety zewnętrzne, których niebanalne formy zachwycają i przyciągają wzrok.

Stworzenie odpowiedniego nastroju na tarasie wymaga zastosowania dodatkowego oświetlenia poza kinkietami. Do tego celu świetnie nadają się punktowe lampy ogrodowe montowane w podłożu. Za pomocą takich lamp możesz zaznaczyć obrys tarasu. Jeśli taras otoczony jest balustradą ciekawy efekt uzyskasz ustawiając lampy ogrodowe LED na jej krańcach.   

Niezwykle modne ostatnio są świecące drzewka lub łańcuchy świetlne LED rozwieszone na balustradach lub krzewach w ogrodzie. Z ich pomocą stworzysz bardzo przytulny nastrój w swojej ogrodowej strefie relaksu. W przypadku tarasu komfort to słowo klucz – oświetlenie powinno go wspierać. Zadbaj o to, aby światło zalewające taras było przyjemnie rozproszone. Wieczorem na tarasie może panować lekki półmrok – wówczas robi się jeszcze bardziej nastrojowo.

 

Jak oświetlić wejście do domu?

Drzwi wejściowe wymagają dobrego oświetlenia z zewnątrz. Jeśli mamy zadaszony ganek wówczas możemy zamontować efektowną lampę wiszącą. Innym rozwiązaniem jest umieszczenie po obu stronach drzwi ozdobnych kinkietów. 

Dla bezpieczeństwa ważne jest również odpowiednie doświetlenie schodów. Betonowa balustrada to dobre miejsce na zamontowanie oświetlenia punktowego nad każdym ze stopni. Możesz również oświetlić ładnie całe schody od dołu za pomocą reflektora ustawionego na trawniku. 

Zamontowanie oświetlenia w podjeździe wymaga zastosowania tzw. lamp najazdowych – to bardzo efektowne, punktowe oświetlenie w specjalnej, bardzo wytrzymałej oprawie. Dobrze oświetlony podjazd nie tylko dobrze wygląda, ułatwia parkowanie na posesji. Ograniczamy w ten sposób ryzyko, że goście wjadą nam na trawnik lub rabatę z kwiatami.

 

Energooszczędne oświetlenie ogrodu

Świetlna iluminacja posesji wygląda wspaniale, ale jej eksploatacja może się okazać bardzo droga. Jakie rozwiązania możemy zastosować, aby ograniczyć koszty energii elektrycznej? 

  • Wybieraj lampy z żarówkami LED – zużywają nawet 10 razy mniej prądu niż żarówki tradycyjne. 
  • Stosuj inteligentne rozwiązania – lampy z czujnikami zmierzchu i ruchu świecą tylko wtedy, gdy są potrzebne.
  • Uzupełnij główne oświetlenie rozstawiając w różnych miejscach lampki solarne. 

Oświetlenie zewnętrzne warto zaplanować już na etapie projektowania domu, to znacznie ułatwi układanie instalacji pod oświetlenie ogrodowe. Dobrym pomysłem jest również skorzystanie z porady specjalistów od oświetlenia – pomogą uniknąć błędów i zainspirują do tworzenia indywidualnych rozwiązań. 

Szukasz porady przy wyborze? Masz pytania ?

Zapraszamy do sklepu: 📍Maliki – technologia LED📍

📌Przyjdź: Głogów ul. Budowlanych 6E
poniedziałek – piątek
9:00-17:00
sobota
9:00-13:00

☎️Zadzwoń 796 174 997
📧Napisz
[email protected]
🌎
online: https://maliki.pl/

📍 Maliki-technologia LED📍 – zespół ekspertów i profesjonalnych montażystów oświetlenia na wymiar.
Realizujemy indywidualne zamówienia klientów, wiemy co jest dobre i modne,prowadzimy kompleksowe doradztwo. Nasza wiedza pomoże w dopasowaniu odpowiedniego oświetlenia do konkretnego wnętrza, pokażemy Ci, w jaki sposób nowocześnie i z pomysłem oświetlić mieszkanie.

Add a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.