Oświetlenie LED do łazienki – inspiracje

oswietlenie led do lazienki

Jak ciekawie i efektownie oświetlić łazienkę? Wykorzystamy do tego sprawdzone patenty i energooszczędne lampy LED. Przeczytaj nasz poradnik, pomożemy Ci dobrać energooszczędne oświetlenie do Twojej łazienki. 

Oświetlenie LED do łazienki to nie tylko duży komfort korzystania z tego pomieszczenia i oszczędność. Światło może również pełnić funkcję dekoracyjną. Możemy za jego pomocą powiększyć małą przestrzeń i zaakcentować elementy ozdobne np. dekory czy mozaikę ceramiczną. Do dzieła!

 

Planowanie oświetlenia w łazience – podstawowe zasady

Łazienka to taka domowa strefa prywatności i relaksu, zatem światło nie powinno być tutaj zbyt jasne. Każde ze źródeł światła powinno mieć barwę o podobnej temperaturze. Rażące światło, szczególnie zamontowane naprzeciwko lustra to duży błąd. Powierzchnie płytek, szkła i luster odbijają światło, więc wybierzmy diody w neutralnym kolorze i nie zbyt mocno świecące.  

Trzeba pamiętać również o bezpieczeństwie – łazienka to dużo wilgoci, która nie powinna mieć kontaktu z prądem. Całość łazienkowej instalacji powinna być właściwie zaizolowana i podłączona zgodnie ze sztuką. Dlatego dobrym pomysłem jest podwieszany sufit w łazience – przewody są wówczas estetycznie schowane i bezpiecznie poprowadzone. 

Potrzebujesz głównego oświetlenia na suficie, do tego dobrze doświetlone lustro i dodatkowe punkty świetlne o charakterze dekoracyjnym. Jak wybrać główne oświetlenie do łazienki i gdzie zamontować dodatkowe źródła światła? Wszystko zależy od tego, jaką powierzchnią dysponujesz i czy w łazience jest okno.

 

Jak dobrać oświetlenie do ciemnej łazienki?

Znakomita większość łazienek w blokach to pomieszczenia bez okna. Nie mamy tutaj zatem wsparcia naturalnego światła. Zatem potrzebujemy dużo światła – optymalnie mocnego i dobrze rozproszonego. W ten sposób każdy centymetr powierzchni będzie dobrze oświetlony. To ułatwi nie tylko codzienne korzystanie z łazienki, ale także jej sprzątanie. 

Jaka wybrać barwę światła do ciemnej łazienki? Przynajmniej jeden punkt świetlny powinien mieć barwę podobną do tej, którą ma światło dzienne. Alternatywą dla plafonu jest tutaj nowoczesny panel LED zamontowany w podwieszanym suficie. Panel świeci całą swoją powierzchnią – daje zatem bardzo dużo przyjemnego dla oka światła. Podświetlony w ten sposób sufit sprawi, że w łazience zrobi się naprawdę jasno. 

Dobrym pomysłem jest zamontowanie jednej lub więcej lampek LED wyposażonych w czujnik ruchu i zmierzchu. Nocna wyprawa do łazienki będzie łatwiejsza – delikatne światło zapali się automatycznie i samo zgaśnie. Docenią to szczególnie rodzice małych dzieci.

 

Jak rozmieścić oczka halogenowe na suficie podwieszanym?

oswietlenie do lazienki

Oświetlenie punktowe wmontowane w sufit podwieszany pomoże Ci dobrze doświetlić całą powierzchnię łazienki. Takie światło sprawia, że łazienka wydaje się wyższa. W małej łazience wystarczy 3 – 4 punkty rozmieszczone w regularnych odległościach. 

Większa łazienka daje nam większe pole do działania – sufit podwieszany może mieć dwie płaszczyzny. Wypuszczone dookoła ozdobne gzymsy z oświetleniem dadzą ciekawy efekt dekoracyjny i pomogą doświetlić przestrzeń nad lustrem. 

 

Pamiętaj o odpowiednim oświetleniu oczkami strefy nad wanną lub prysznicem. Takie światła najlepiej będą wyglądać, gdy będą zamontowane w obrysie wanny lub kabiny prysznicowej. Wówczas wszystkie elementy wystroju będą tworzyć spójną całość.

 

Jak oświetlić lustro w łazience?

Lustro do łazienki musi być dobrze oświetlone. Potrzebujemy tego, aby dokładnie się ogolić, zrobić makijaż i ułożyć włosy. Dobrze jeśli światło nie pada wyłącznie z góry – boczne lampy znacznie ułatwią nam wykonanie zabiegów pielęgnacyjnych. 

Jakie mamy opcje? Lustro oświetlone taśmą LED w ciepłej barwie będzie nie tylko praktyczne, ale również piękne. Najlepszym wyjściem jest zamówienie zestawu LED na wymiar – wówczas będzie bezpieczny i odpowiednio dopasowany do naszego lustra. Boczne oświetlenie lustra zamontowane na ścianie – kinkiety LED świetnie uzupełnią aranżację łazienki. 

Kinkiety muszą być zamontowane symetrycznie po obu stronach tafli – w ten sposób wyeliminujesz cienie. Światło z kinkietów łazienkowych powinno być rozproszone – zatem najlepsze będą lampy w kloszach z białego lub mlecznego szkła. Kinkiety warto podłączyć na niezależnym obwodzie, wówczas możemy korzystać w różnych źródeł światła wymiennie. 

 

Strefa relaksu w łazience

Oświetlenie LED może posłużyć również do tego, aby stworzyć w Twojej łazience nastrój odprężenia. Delikatne, miękko rozproszone światło to idealna oprawa do pachnącej kąpieli i relaksujących zabiegów pielęgnacyjnych. 

Przygotowanie specjalnych wnęk pod taśmy LED w różnych punktach łazienki i montaż takiego dodatkowego oświetlenia to świetna okazja do stworzenia wyjątkowej aranżacji. Taśma LED może być montowana w fugach między płytkami – możesz więc oświetlić w ten sposób brzegi wanny, krawędzie zabudowy zestawu podtynkowego WC czy blat pod umywalką. Możesz w ten sposób podzielić przestrzeń w łazience lub pięknie podświetlić półki.

Add a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.