Dobieramy moc oświetlenia – ile lumenów na m²?

Ilość lumenów na metr² precyzyjnie określa to, ile światła emituje lampa. Lumen jest jednostką miary strumienia świetlnego i to właśnie ta wartość, a nie moc żarówki w watach powinna interesować nas podczas zakupu żarówek LED.

Czy wiesz, że każde pomieszczenie w Twoim domu wymaga innego oświetlenia? Barwa i natężenie prawidłowo dobranego światła w kuchni znacząco różnią się od oświetlenia w sypialni. To, jakie oświetlenie do domu wybieramy, zależy przede wszystkim od tego, do jakich celów wykorzystuje się pomieszczenie. Do pracy potrzebujemy jasnego światła, ale takiego, które nie powoduje zmęczenia oczu. W kąciku, gdzie lubimy się relaksować wystarczy nastrojowe, ciepłe światło. 

Dobierając oświetlenie we właściwy sposób tworzysz sobie komfortowe warunki do pracy i wypoczynku. Ułatwiasz sobie codzienne czynności, a światło pozytywnie wpływa na Twój nastrój. Nie potrzebujesz specjalistycznej wiedzy, aby stworzyć takie oświetlenie w swoim domu. Wystarczy starannie dobierać żarówki zgodnie z tym, co przeczytasz poniżej. 

 Lumeny na luksy – jak to przeliczyć?

Wiemy już czym są lumeny – ich liczba to całkowita ilość światła, które emituje żarówka. Lux to jednostka, która służy do pomiaru ilości światła padającego na konkretną powierzchnię. 

1 luks = 1 lumen/m²

Zatem, jeśli na opakowaniu żarówki znajdziesz oznaczenie mocy w luksach, wówczas dokładnie możesz określić ilość lumenów, która będzie padać na metr kwadratowy powierzchni. Odwrotnie działa to w sposób następujący: jeśli żarówka emituje strumień o mocy 500 lumen to oświetlając powierzchnię 1m² osiągnie 500 luksów. Ale jeśli powierzchnia oświetlana przez to samo źródło światła będzie większa to liczba luksów będzie niższa. 

Ważnym parametrem, będzie również współczynnik Lumen/Watt, który określa wydajność przekształcania energii elektrycznej w światło emitowane przez urządzenie. Obecnie najkorzystniejszy współczynnik Lm/W mają żarówki LED – przy niskim poborze mocy emitują relatywnie dużą ilość światła. Stosując oświetlenie LED w swoim domu, możesz doświetlić każdy jego kąt nie wydając fortuny na energię elektryczną. 

 Oświetlenie do salonu – ile lumenów na metr kwadratowy?

Salon to najczęściej duża przestrzeń, w której aranżujemy kilka stref. Najczęściej to właśnie oświetlenie pomaga nam te przestrzenie oddzielić od siebie w sposób bardzo efektowny. Każda ze stref tak naprawdę potrzebuje innego oświetlenia. Stół jadalniany powinno zalewać jasne światło, a w kąciku wypoczynkowym wystarczy lampa podłogowa świecąca ciepłym światłem. Główne oświetlenie w salonie powinno mieć moc ok. 500 luksów z różnych źródeł. Ale bardzo ważne jest dobranie lamp tak, aby zapewnić sobie odpowiednie oświetlenie w zależności od potrzeb. 

oświetlenie półek

Optymalne oświetlenie kuchni

W kuchni przygotowujesz posiłki i wykonujesz szereg precyzyjnych czynności – dlatego powinna być dobrze oświetlona. Na stół i blat roboczy potrzebujesz moc o wartości 500 luksów. Poza głównym oświetleniem w postaci lamp lub oczek LED na suficie podwieszanym potrzebne jest jeszcze doświetlenie blatu roboczego. Najlepszym rozwiązaniem jest zastosowanie listew LED pod górnym ciągiem szafek kuchennych. Takie rozwiązanie daje duże możliwości – możesz skierować światło w taki sposób, jak będzie Ci najwygodniej. 

oswietlenie-blatow-kuchennych

Ile lumenów na metr do łazienki?

Łazienka to najczęściej małe pomieszczenie bez dostępu światła dziennego. Wykonujemy w niej precyzyjne czynności higieniczne. Makijaż czy golenie przy słabym oświetleniu może się skończyć katastrofą. Zatem do łazienki dobieramy żarówki, które zapewnią oświetlenie o mocy 600 luksów. 

Małe wnętrze, gdy jest dobrze oświetlone sprawia wrażenie większego niż jest w rzeczywistości. Ponadto z łatwością wykonasz tam każdą czynność bez obaw o rezultat, kiedy Twoja twarz zostanie wystawiona na światło dzienne. W przypadku oświetlenia lustra ważna jest również barwa światła – powinna być jak najbardziej zbliżona do barwy światła dziennego. 

Rozmieszczenie lamp również ma znaczenie. Najczęściej wybieranym głównym oświetleniem do łazienki są oczka LED na podwieszanym suficie. Takie lampki nie mogą znajdować się w przypadkowych miejscach. Kilka z nich musi znajdować się nad wanną lub prysznicem, część w przestrzeni nad lustrem. Nie muszą być rozmieszczone „od linijki” na suficie. Najlepszy efekt uzyskasz doświetlając nimi konkretne strefy w łazience. 

TERRA_2

 

Ile lumenów na metr potrzeba, aby stworzyć nastrojową sypialnię?

Wnętrze sypialni możemy zaaranżować światłem tak, abyś wchodząc do niej od razu poczuł się zrelaksowany. Ciepłe rozproszone światło o mocy 150 -250 luksów będzie najodpowiedniejsze. Lampa sufitowa z abażurem lekko tłumiącym światło i do tego kinkiety nad łóżkiem lub lampki nocne na stolikach. Te ostatnie powinny mieć mocniejsze żarówki, jeśli lubisz poczytać w łóżku. 

Seksowna sypialnia 1 (2)

Jak dobrać żarówki – przydatne przeliczniki

Na koniec zamieszczamy przejrzyste tabele, które pomogą Ci szybko sprawdzić, jakiej żarówki potrzebujesz do konkretnego pomieszczenia. 

Liczba watów  – żarówkaLiczba lumenów – żarówka LED
15W136 Lm
25W249 Lm
40W470 Lm
60W806 Lm
75W1055 Lm
100W1521 Lm
150W2452 Lm
200W3452 Lm

 

Optymalne przedziały ilości luksów potrzebne, aby oświetlić konkretne pomieszczenia w domu oraz te wymagane do wykonywania różnych prac.

  • Oświetlenie biurka do pracy przy komputerze, nauki – 400 – 500 lx
  • Czynności precyzyjne – szycie, rysowanie itp. – 800 – 1200 lx
  • Codzienne czynności domowe – 200 – 750 lx
  • Światło do czytania – 400 – 500 lx
  • Oświetlenie sypialni – 150 – 200 lx
  • Oświetlenie salonu – 250 – 400 lx
  • Oświetlenie kuchni – 300 – 700 lx
  • Łazienka – 500 – 600 lx.

 

Szukasz porady przy doborze oświetlenia?
Zapraszamy do kontaktu:
☎️Zadzwoń 660 778 353
📧napisz : [email protected]
📌Przyjdź: Głogów, ul.Budowlanych 6E
poniedziałek - piątek 9:00-17:00
sobota 9:00-13:00
Maliki oświetlenie i technologia LED-zespół ekspertów oświetlenia na wymiar. 

Add a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.