Żarówki LED

Kategoria
Moc światła (W)
Zasilanie (V)
Barwa światła
Jasność (lm)
Rodzaj źródła światła
Kąt świecenia (stopnie)
Kształt
Żarówki dekoracyjne

Produkty

Pokazuje 1 - 7 z 7 elementów


Przy wyborze żarówek LED należy się kierować dokładną analizą jej parametrów. Najważniejsze są parametry takie jak :

ilość lumenów czyli (lm) - jednostka miary strumienia świetlnego – im większa jest jego wartość tym jaśniej żarówka będzie świeciła

Moc żarówki podawana w Watach (W) , wartość ta określa pobór mocy elektrycznej

Wartością CRI [Ra] jest to wskaźnik oddawania barw, wyrażony jest liczbą od 0 do 100 . ten parametr określa jak dobrze postrzegane będą barwy oświetlonych przedmiotów. Wartość powinna być jak najwyższa, wówczas kolory będą wyglądały naturalniej.

temperatura barwowa światła oznaczana w stopniach Kalvina oznaczonego wielką literą K. To właśnie od tej wartości zależy czy światło będzie białe ciepłe - zakres między 2700 K do 3000 K, czy też będzie to światło odpowiadające światłu dziennemu czyli o zakresie 5000 K do 6500 K , lub też barwie zimnej o odcieniu niebieskim w zakresie ok 8000 K. Jaką barwę wybrać ? Zależy to głównie od naszych preferencji, możemy się jednak kierować badaniami naukowymi, które pomogą nam dobrać odpowiednie oświetlenie w zależności od jego przeznaczenia. Czyli do pracy, nauki, działania pobudzi nas światło chłodne ok-5000-6500 K, zaś relaksowi, wyciszeniu i odpoczynkowi sprzyja światło ciepłe 2500-3000 K

kąt świecenia danej żarówki od 120 st do 360 st . Warto wówczas zwrócić uwagę na rodzaj lampy do jakiej określona żarówka będzie przeznaczona żarówka z małym katem rozproszenia światła nie sprawdzi się w lampach, w których klosze są skierowane do góry, ponieważ oświetlimy sufit, a reszta pomieszczenia zostanie niedoświetlona. Idealnie jednak taka żarówka będzie świeciła we wszystkich lampach reflektorkowych z możliwością kierunkowego ustawienia położenia kloszy.

Liczba włączeń i wyłączeń (on-off) Zgodnie z prawem, na opakowaniach lamp LED musi być podana liczba włączeń i wyłączeń.

Trwałość to liczony w godzinach czas świecenia lampy, deklarowany przez producenta, przy zachowaniu odpowiednich warunków. Warto zaznaczyć, że żarówka LED nie wygasa nagle ,jak żarówka tradycyjna. W przypadku żarówek LED podstawowym kryterium określenia trwałości jest czas, w którym generowany przez nie strumień świetlny nie spadnie poniżej 70 % wartości początkowej.

Inne parametry , które powinny nas zainteresować to czas potrzebny do osiągnięcia 60% maksymalnego strumienia światła , z ilu i jakiego rodzaju diod zbudowana jest żarówka , jej wymiary, oraz do jakich celów jest przeznaczona, czy nadaje się do zastosowania do ściemniaczy –większość z żarówek LED nie są kompatybilne ze ściemniaczami. Ponadto zgodnie z wymogami Unii Europejskiej etykieta produktu musi zawierać konkretne informacje m.in. czy opakowanie podlega recyklingowi (Gruener Punkt), czy produkt spełnia wymagania przepisów europejskich w zakresie bezpieczeństwa użytkowania, ochrony środowiska i zdrowia (symbol CE), a także informację, że urządzenie nie zawiera materiałów szkodliwych (RoHS).